Rekonstrukce starých koupelen a kuchyní jsou pracné a finančně náročné, hlavně pokud plánujeme výměnu keramických obkladů. Naštěstí existuje alternativní řešení, které umožňuje opravit poškozené obklady tak, aby vypadaly jako nové.
Rekonstrukce koupelny nebo kuchyně nepatří k nejpříjemnějším ani nejlevnějším aktivitám. Obzvlášť obtížné je odstraňování starých obkládaček, které jsou v koupelnách obvykle na všech stěnách, zatímco v kuchyni jsou v pracovní části nad kuchyňskou deskou. Pokud jsou obklady v dobrém stavu, můžeme je renovovat, a to i když mají několik děr a škrábanců. Řekneme vám, jak je lze účinně zakrýt.
Čím se keramické obklady opravují?
Není tajemstvím, že keramické obklady a dlažby jsou nejoblíbenějším materiálem na koupelnové stěny a podlahy. Kolekce nabízené různými výrobci mají moderní a efektní design. Dlouho vydrží, snadno se čistí, jsou odolné proti chemickým prostředkům a dobře chrání stěny. Jsou vhodné do velkých i malých koupelen.
Přestože obklady dlouho vydrží a zajistí, že se nebudeme muset zabývat rekonstrukcí koupelny během mnoha let, někdy se poškodí. Mohou se na nich objevit škrábance, nebo dokonce díry, které kazí vizuální efekt koupelny. V závislosti na barvě a vzoru obkladů mohou být poškození viditelná více nebo méně.
Zrak přitahují nejvíce díry a škrábance na světlých obkladech. Někdy si poškození a díry na obkladech v koupelně způsobíme sami. Mohou vznikat při montáži nebo přemísťování závěsného zařízení. V tomto případě zůstávají obtížně odstranitelné díry po šroubech.
To nás ale nemusí trápit. Všechny díry v obkladech můžeme opravit, aniž by bylo nutné vyměňovat celý obklad. Stačí si koupit opravnou sadu na keramické obklady nebo jiné přípravky podle daného problému.
Vybavení pro opravu a renovaci obkladů:
- sada pro odstraňování staré spárovací hmoty (obsahující malou elektrickou brusku s různými
frézovacími nástavci) - vyplňovací hmota na obklady obsahující silikon, speciální pastu na keramické povrchy nebo
lepidlo - opravná sada na obklady (obsahující několik náplní vyplňovací hmoty na obklady, špachtli na hmotu,
zařízení pro tavení vyplňovací hmoty a bavlněnou utěrku) - přípravek nebo barva na povrchy
Jak opravit poškozené obklady?
Oprava keramických obkladů není ani obtížná, ani pracná. Zvládneme ji sami, aniž bychom si museli objednávat specialistu. Jako je tomu vždy u prací tohoto typu, opravu obkladu začínáme přípravou povrchu. Obklady je třeba důkladně očistit a odstranit veškerý drolící se materiál.
Pak je potřeba odstranit starou spárovací hmotu a odmastit povrch obkladů. Až budou obklady důkladně očištění a odmaštěné, můžeme díru v obkladu vyplnit vyplňovací hmotou. Přebytečnou vyplňovací hmotu můžeme opatrně odstranit špachtlí. Pak je třeba vyplňovací hmotu vyhladit, aby byla obklad rovný. Celý obklad je nutné ještě správně zajistit. S tím nám pomůže přípravek na údržbu obkladů.
A pokud nenajdeme takovou barvu vyplňovací hmoty, která bude ladit s barvou obkladu? Existuje osvědčené řešení! Vyplňovací hmotu můžeme natřít barvou na keramiku a po uschnutí ji opatrně přebrousit smirkovým papírem. Tím získá obklad jednotnou správnou barvu.
Oprava poškozené dlažby
Na podlaze koupelny a kuchyně obvykle vládne dlažba. Stejně jako stěnové obklady, také u dlažby může dojít poškození různého druhu. Nejčastěji se jedná o praskliny, škrábance, odřeniny a odlepování dlažby. Poškození, škrábance a díry různého typu, které z nějakého důvodu na dlažbě vznikly, můžeme zakrýt podobnými opravnými hmotami jako u stěnových obkladů.
Na začátku je potřeba také důkladně očistit a odmastit povrch dlažby. Pak se nanese potřebný počet vrstev vyplňovací hmoty na kamenné povrchy, obklady a dlažbu nebo keramiku. Pokud je po uschnutí barva vyplňovací hmoty stejná jako u dlažby, můžeme nakonzervovat její povrch. Pokud ne, je potřeba vyplňovací hmotu natřít barvou na keramiku vhodného odstínu.
Jak postupovat, pokud se dlažba pohybuje nebo se odlepí od podkladu? Na rozdíl od našich obav oprava nebude příliš drahá ani složitá. V takovém případě je nejjednodušší opatrně odstranit celou starou dlaždici. Nejprve musíme odstranit starou spárovací hmotu. Tu je možné odstranit větším ostrým nožem.
Opatrně vyndáme dlaždici a ze její spodní strany důkladně odstraníme zbytky lepidla. Pak naneseme nové lepidlo a přilepíme dlaždici nanovo.
Jak opravit oprýskané obklady?
V závislosti na jeho druhu můžeme oprýskání odstranit několika způsoby. Pokud je oprýskání dost hluboké a viditelné, budeme muset použít vyplňovací hmotu. Pokud je poškození mělké a málo viditelné, můžeme ho zakrýt lepidlem.