PŘES 100 000 PRODUKTŮ

BEZPEČNÉ NÁKUPY

ATRAKTIVNÍ CENY

PROFESIONÁLNÍ PORADENSTVÍ

Nav switch
Zavolejte nám:

+420 296 330 551

infolinka je k dispozici:

PO–PÁ 8:00 - 17:00

Jak prát ručníky?

 koš s ručníky na pracovní desce

Hezké, tlusté ručníky vhodné barvy jsou skutečnou ozdobou koupelny. Kvalitní ručníky ale také něco stojí, proto je dobré se snažit, aby si co nejdéle udržely své vlastnosti a hezký vzhled. Pokud chceme, aby nám naše ručníky sloužily co nejdéle, měli bychom dodržovat několik jednoduchých zásad. Pak nevyblednou, dobře budou absorbovat vlhkost a vonět. Aby dlouho vydržely v dobrém stavu, musíme je správně prát, sušit a používat.


Praní ručníků

Aby ručníky si dlouho udržely své vlastnosti, musí se správně prát. Nový ručník před prvním použitím nutně vyperte. Za prvé pro to, že nový, nevypraný ručník nebude absorbovat vlhkost z naší kůži.

Za druhé praní nám umožní odstranit z ručníku chemické látky z výroby a všechny nečistoty související s dopravou a pobytem na poličce v obchodě. Jak je tedy třeba ručníky prát? Nejdůležitější je dodržovat zásady používání stanovené výrobcem, které jsou uvedeny na štítku.

První praní ručníků

Nové ručníky je potřeba správně připravit pro další používání. Při prvním praní dojde k odstranění přebytečného barviva a chemických přípravků, kterými jsou ručníky ošetřeny pro přepravu. Ale nejenom to. Díky správnému ošetření ručníků před používáním budou lépe absorbovat a déle si udrží živou barvu. Před prvním praním je vhodné ručníky namočit na alespoň jeden den do studené vody. Proč se to dělá? Během této doby se ve vodě rozpustí přebytečné barvivo a všechny chemikálie. V namočených ručnících se otevřou bavlněná vlákna, ze kterých jsou vyrobeny, díky čemu se zlepší jejich savost. Přidání malého množství octu pomůže déle udržet živé barvy.

Jak prát ručníky?

Ručníky je potřeba prát zvlášť, a nikoliv spolu dalším textilem nebo prádlem. Díky tomu si déle udrží svou hebkost. Po několika prvních vypráních ručníky ztrácí drobné chloupky. Pokud je budeme prát s jiným prádlem, tato vlákna se na něm usadí a bude pak neestetický vypadat. Také není dobré do pračky toho naložit až moc, protože pak nebude voda a prací prostředek dobře pronikat do ručníků. Světlé ručníky (bílé, ecru, béžové) perte zvlášť od barevných, aby se od nich neobarvily a nezešedly. Optimální bude šetrný prací program, díky čemuž se ručníky nepomačkají.

detailní záběr na pračkudetailní záběr na pračku

Na kolik stupňů prát ručníky?

Podívejte se na doporučení výrobce týkající se praní a péče o ručníky, které jsou uvedeny na štítku. Teplota praní bude záviset na složení materiálu. Je dobré si zapamatovat, že vysoká teplota praní povede k rychlejšímu opotřebení ručníků. Perme je na co nejmenší předepsanou teplotu.

Na jakou teplotu prát ručníky?

Teplota praní závisí na druhu ručníků a bavlně, z jaké jsou vyrobeny. Nejlepším vodítkem pro volbu správné teploty jsou doporučení uvedená na štítku. Nejčastěji je to 40 nebo 60 °C. Nevyvařujte ručníky na 90 °C, protože pak se jejich materiál rychle poničí a přijde o svou hebkost. Vyvařují se pouze hotelové a nemocniční ručníky, u kterých je nutné odstranit všechny nečistoty, bakterie a mikroby. Na začátku ručníky několikrát perte zvlášť, a nikoliv spolu s oblečením. Proč to je tak důležité? Nové ručníky uvolňují malá vlákna, která se usazují na oblečení. Ručníky se obvykle perou na 60 °C. Když ale nejsou příliš špinavé pro účinné odstranění nečistot bude stačit 40 °C. Aby neztrácely svou hebkost a barvu, velurové ručníky perte nejvýše ve 40 °C.

Jaké prací prostředky jsou nejlepší na ručníky?

Na praní ručníků jsou vhodnější gely a tekuté prostředky než prášky, neboť prášky se hůře vyplachují a ručník se tak může stát drsnější a špatně sát vlhkost. Není vhodné používat příliš velké množství pracích prostředků. Prací prostředky je nutné volit podle barvy ručníků – jiné jsou vhodné na bílé a jiné na barevné ručníky. Díky tomu světlé ručníky nezešednou a barevné si déle udrží své živé barvy. Při praní ručníků není vhodné používat aviváže, protože zhoršují jejich savost. Stejně je tomu s bělidly, která ztenčují vlákna a ručníky jsou tak náchylnější na poškození. Pokud chceme, aby ručníky byly i po opakovaném praní měkké a hebké, můžeme občas přidat do pračky sklenici bílého octa. Tento letitý osvědčený recept také odstraní z ručníku nepříjemný vlhký zápach. Jiným způsobem, jak zvýšit měkkost a hebkost ručníků, je přidat do pračky půl sklenice jedlé sody.

hromada barevných ručníkůhromada barevných ručníků

Praní ručníků ve tvrdé vodě

Tvrdá voda ztěžuje rozpouštění pracích prostředků, což v praxi znamená špatně vyprané ručníky, které navíc často nepříjemně páchnou. Ve tvrdé vodě se prací  rostředky také hůře vyplachují a ručníky jsou pak drsné a nepříjemné na dotek. Na ručnících a oblečení mohou také zůstávat zbytky prášku a nevzhledné šmouhy.
Jak si s tímto problémem poradit? Řešením je používat místo běžného tekutý prací prostředek. U tekutého  prostředku je detergent rozpuštěný, což dále zlepšuje jeho účinek na tkaniny. V případě velmi tvrdé vody je dobré se zamyslet nad jejím změkčením, které zlepší její parametry a usnadní praní.


Jak často prát ručníky?

Pokud jde o to, jak často prát ručníky, je to individuální. Vše závisí na tom, jak často se ručník používá a jaké jsou v koupelně podmínky. Pokud je koupelna slabě větrána, drží se v ní vodní pára, pak ručníky je třeba prát velmi často, dokonce každé 2-3 dny. Zapamatujme si, že vlhko vytváří nejlepší prostředí pro rozvoj bakterií a mikroorganismů, které se mohou dále šířit z ručníku na kůži a dále do organismu. Ručníky je třeba také prát častěji během nemoci. Z důvodu hygieny je potřeba často prát ručníky, které nám slouží k utírání rukou. Tyto ručníky používáme nejčastěji, proto zůstávají déle vlhké a pak se v nich mohou množit bakterie. Ale přece ruce si nemyjeme pro to, abychom hned z ručníku přenesli na kůži zdraví škodlivé mikroby.

Jak sušit ručníky?

Sušení je u ručníků velmi důležitá věc. Nesprávný způsob sušení může vést ke ztrátě savosti, nebo ještě hůře, zapříčinit vznik nepříjemného zápachu hniloby.  

ručník na ramínku na pozadí žluté zdiručník na ramínku na pozadí žluté zdi

Pračka, sušička nebo čerstvý vzduch.

Odstřeďování není spojenec ručníků, protože pak se ručníky mačkají a rychleji se zničí. Proto je lepší nastavit na pračce minimální počet otáček odstředění. Nejlepší výsledky přinese sušení ručníků v bubnové sušičce. V tomto případě zůstanou ručníky dlouho měkké a hebké na dotyk. Pokud ale nemáme bubnovou sušičku, bude nejlepší, když hned po vyprání zavěsíme ručníky na čerstvý vzduch a nemusí to být úplně nutně na silném slunci. Sluneční paprsky mohou totiž mít nepříznivý vliv na barviva u ručníků, proto mohou ztrácet svou barvu. Při sušení na přímém slunci se ručníky navíc stanou drsnější. Důležité je pověsit ručník rovně, aby na něm nevznikaly záhyby. Ručník je také dobré zavěsit vždy po použití, aby příliš dlouho nevisel mokrý na věšáku v koupelně. V takovém případě se začnou rychle množit bakterie a ručník začne nepříjemně páchnout.

Ručníky není vhodné žehlit!

Díky rovnoměrnému zavěšení při sušení se ručníky nepomačkají. Jinak bude nutné ručníky žehlit, což jim moc neprospěje. Žehlením se zplošťují smyčky, kvůli čemuž je pak ručník méně hebký a savý. Můžeme žehlit ručníky určené pro malé děti a odstranit tím tak případné bakterie, které se mohou na něm udržet i po vyprání. V takovém případě nastavte žehličku na nejvýše 150 °C, nejlepší je žehlit přes vlhkou látku nebo s napařováním. Při nákupu ručníků si vybírejte ty kvalitnější, které jsou vyrobené ze 100% bavlny. Pokud se budeme o ně správně starat, budeme vědět, jak je správně prát a sušit, jistě nám budou sloužit mnoho let a vždy budou ozdobou naší koupelny.

Předchozí Jak se zbavit plísní z koupelny?

Pokud v koupelně není provedená ochrana proti vlhkosti nebo se ukázalo, že není provedená správně a proto netěsní, mohou se na místech unikání vody objevit plísně. Jak se jí spolehlivě zbavit?

Následující Rybenka domácí v koupelně: je čas zjistit, co je nepřítel zač!

Ve vaší koupelně se začala objevovat rybenka domácí. Co je potřeba udělat? Určitě není potřeba panikařit! Poradíme vám, jak získat zpět nedělitelnou vládu nad koupelnou. Nejdřív se  odívejme na to, s jakým protivníkem máme co do činění.

Stojí za přečtení

  • Trendy 2025 v designu koupelen. Interiérové návrhářky prozrazují, co bude v módě!
    Trendy 2025 v designu koupelen. Interiérové návrhářky prozrazují, co bude v módě!

    Více barev, odvážnější formy, přírodní materiály, originální povrchové úpravy. A to vše v duchu individualizace, tj. dokonalého přizpůsobení interiéru potřebám a vkusu uživatelů. Zeptali jsme se 5 interiérových designérek na trendy, které budou udávat tón moderní koupelně v roce 2025. Přinášíme vám přehled všeho, co nám řekly a ukázaly.

    Čtěte dál
  • To nejlepší z nejlepšího: top produkty roku 2024, které byste měli znát!
    To nejlepší z nejlepšího: top produkty roku 2024, které byste měli znát!

    Do nového roku vstupujeme bohatší o bestsellerové nabídky uznávaných výrobců armatur, keramiky, nábytku, doplňků nebo svítidel. Skvěle navržené a vyrobené výrobky vám pomohou užít si ještě funkčnější, pohodlnější a krásnější koupelnu. Nejzajímavější modely z nabídky obchodu vybraly category manažerky absulo.cz

    Čtěte dál
  • Jak vybrat zrcadlo do koupelny?
    Jak vybrat zrcadlo do koupelny?

    Bez správného zrcadla se žádná koupelna neobejde. Koupelnové zrcadlo je naprosto nepostradatelné pro každodenní hygienu, ale plní i dekorativní funkci – je důležité, aby harmonicky ladilo s celkovým aranžmá. Jeho výběr by tedy měl být dobře promyšlený, protože špatně zvolené zrcadlo může být skutečnou noční můrou. Jaké koupelnové zrcadlo byste si tedy měli vybrat, abyste pořídili to ideální pro své potřeby?

    Čtěte dál
  • Jaký podomítkový WC modul – hodnocení a rady, který vybrat
    Jaký podomítkový WC modul – hodnocení a rady, který vybrat

    Výběr správného podomítkového modulu je základem dlouhodobého a bezproblémového provozu našeho WC. Sestavili jsme pro vás žebříček podomítkových modulů WC, který vám usnadní rozhodování.

    Čtěte dál