PŘES 100 000 PRODUKTŮ

BEZPEČNÉ NÁKUPY

ATRAKTIVNÍ CENY

PROFESIONÁLNÍ PORADENSTVÍ

Nav switch
Menu

Jaký radiátor vybrat do koupelny?

Jaký radiátor vybrat do koupelny?

Podle doporučení by optimální teplota v koupelně měla být 22–24 °C. Abychom ji udrželi, musíme v některých obdobích sáhnout po dodatečném topném zařízení. Chcete se po vylezení z vany cítit příjemně v teple, hodláte zajistit zdravé a bezpečné podmínky při koupání dítěte a péči o něj, nebo vám záleží na hygieně a regulaci vlhkosti v koupelně? Vyberte si to nejlepší koupelnové topení a zjistěte, kolik funkcí dokáže nabídnout.


Koupelnový radiátor v paneláku a v domě – je opravdu nezbytný?

Je koupelnový radiátor v panelovém domě s ústředním topením skutečně nutný? Plní v rodinných domech nadále svou funkci, nebo je to již přežitek dob dávno minulých? Jak se ukazuje, ne nadarmo si získal svou oblibu a stále se vyplatí jej do moderní koupelny v bytě pořídit. Odborníci také doporučují, aby se na něj nezapomínalo ani v případě, že využíváte podlahové vytápění. Jak dokazuje praxe, tyto dva způsoby vytápění místnosti se totiž skvěle doplňují. Jaké funkce tedy koupelnový radiátor plní?

Zvýšení tepelného komfortu

Montáž koupelnového radiátoru je jedním z nejjednodušších způsobů, jak vytápět místnost. Je dobré vědět, že existují pravidla, která stanovují ideální teplotu v koupelně na 24 °C. Za těchto podmínek se můžete pohodlně svléknout, vykoupat a vyjít ven z vody, aniž byste zmrzli. Malý, ale účinný koupelnový radiátor vám také dává možnost zvýšit teplotu v místnosti, aniž byste museli pouštět ústřední topení, takže se dobře osvědčí v přechodném období. Bude také ideální pro vytvoření příjemného a zdravého prostředí pro koupání miminek a malých dětí.

Regulace vlhkosti v místnosti

Vytápění koupelny radiátorem také pomáhá udržovat vlhkost na správné úrovni. Tím se minimalizuje riziko vzniku plísní a hub a vytvářejí se zdravé podmínky pro užívání místnosti. To je důležité zejména pro alergiky, starší osoby a malé děti.

Sušení ručníků a menšího prádla

Vysoká vlhkost vzduchu v koupelně rovněž ztěžuje sušení ručníků. Jsou-li mokré, stávají se živnou půdou pro bakterie a mohou být nepoužitelné již po jedné koupeli. Koupelnové radiátory byly navrženy právě tak, aby na ně bylo možné pověsit vlhké ručníky nebo menší prádlo. Ručníky budou díky nim vždy suché, teplé a příjemné na dotek. Proto mají radiátory obvykle tvar vodorovných žeber, na která snadno pověsíte, co potřebujete.

Dekorativní funkce

Moderní koupelnové radiátory (stejně jako pokojové radiátory) dokážou často vyniknout svým zajímavým designem, takže plní i dekorativní funkci a mohou doplnit styl místnosti. Černá, matná a stříbrná barva se bude dobře vyjímat v industriálních, glamour nebo eklektických koupelnách. Bílé radiátory se zajímavými tvary budou naopak dobře vypadat ve skandinávských, klasických a provensálských koupelnách.

Druhy koupelnových radiátorů

Pokud přemýšlíte, jaký radiátor do koupelny vybrat, zamyslete se také nad tím, zda by daný typ vodního radiátoru měl být vybaven elektrickým topným tělesem, či nikoli. Koupelnový radiátor bude napájen podobně jako ostatní topení v domě nebo bytě. V případě radiátoru s elektrickým topným tělesem budete mít možnost jej uvést do chodu i mimo topnou sezónu. To se může hodit zejména v bytech, kde nemáte možnost ovlivnit zapínání ústředního topení. Taková zařízení jsou praktičtější, protože umožňují přitápět v koupelně, kdykoli je to potřeba nezávisle na ostatních místnostech. Umožní vám tedy nejen zvýšit tepelný komfort, ale také ušetřit peníze.

Koupelnové radiátory se také liší svým tvarem a vzhledem. Mezi nejoblíbenější patří žebříkové, u nichž jsou topná tělesa uspořádána vodorovně. Umožňují tedy pohodlné zavěšení prádla a ručníků. Pokud vám záleží spíše na vytápění místnosti a designu, zvolte modernější svislé koupelnové radiátory. Oba druhy radiátorů – svislé i vodorovné – mohou být zkonstruovány z panelů nebo trubek. Další kategorií jsou dekorativní radiátory, které mohou zaujmout nápaditými tvary a barvami. Radiátory lze také rozdělit podle použitého materiálu. Vyrábějí se z mědi, hliníku nebo oceli.

Měď, hliník nebo ocel – který radiátor do koupelny bude nejlepší?

Koupelnové radiátory lze rozdělit také podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Nejčastěji se používají měděné, hliníkové a ocelové. Jaké jsou jejich vlastnosti?

  • Měděné koupelnové radiátory

Koupelnové radiátory vyrobené z mědi odolné vůči korozi a vodnímu kameni vynikají tím, že se dokážou nahřát za poměrně krátkou dobu. To je dáno nejlepší tepelnou vodivostí 370–400 W/(m-K)1 , což je dvakrát více než v případě oceli. Kromě toho je měď odolná vůči tepelným šokům a snadno se zpracovává, takže radiátory lze zajímavě tvarovat. Je třeba vědět, že při styku se železem oxiduje, a proto se nedoporučuje používat tento typ spojů při instalaci. Radiátory vyrobené z mědi jsou velmi odolné a mohou vydržet až 100 let. Lze je také recyklovat. Jsou však dražší než ty vyrobené z oceli.

  • Hliníkové koupelnové radiátory

Dalším materiálem používaným pro radiátory je hliník. Jeho slitiny mají tepelnou vodivost 200 W/(m-K), což je sice méně než u mědi, ale stále to stačí pro efektivní provoz a vytápění místností. Hliník se stejně rychle nahřívá i uvolňuje teplo. Je také odolný vůči korozi a oděrkám, což zajišťuje jeho dlouhou životnost. Nesmí se však kombinovat s mědí, protože to může vést k elektrochemické korozi. Díky své nízké hmotnosti se hliníkové radiátory také snadno instalují. Jsou levnější než měď a ocel, ale jsou také náchylnější k poškození.

  • Ocelové koupelnové radiátory

Vysokou, i když mnohem nižší tepelnou vodivostí než měď a hliník se vyznačuje také ocel, která se stále často používá pro koupelnové radiátory. Ty jsou oblíbené především pro svou vysokou odolnost vůči poškození a snadné ovládání. Jsou mnohem odolnější než hliníkové radiátory. Mohou však korodovat a jejich instalace bývá obtížnější.

Jak určit optimální výkon pro koupelnový radiátor?

Nejdůležitější vlastností koupelnového radiátoru je jeho výkon, který by měl odpovídat ploše místnosti a typu izolace budovy. Předpokládá se, že v moderních budovách je spotřeba tepla 70–100 kWh/m2. U energeticky úsporných budov postačí pouhých 20 až 60 kWh/m2 a u pasivních budov jenom 15 kWh/m2. Výkon radiátoru lze vypočítat pomocí vzorce, ve kterém se průměrná spotřeba (X vyjádřená v kWh/m2) vynásobí plochou koupelny (Y vyjádřená v m2): X * Y = Z (požadovaný výkon koupelnového radiátoru vyjádřený ve W). Je třeba mít na paměti, že podle předpisů by teplota v koupelně měla být 22–24 °C. Určitě zvažte výběr radiátoru vybaveného regulátory teploty, které umožňují nastavit správnou teplotu i po skončení topné sezóny.  

Instalace koupelnového radiátoru

Koupelnové otopné těleso musí být připojeno k přívodu teplé vody i k vývodu ochlazené vody. Používá se boční nebo spodní připojení. Typ připojení závisí na modelu spotřebiče a vedení potrubí (instalace může být skrytá ve zdi nebo v podlaze). Ve spodní variantě se připojují uzavíracími ventily ke koncovkám potrubí umístěným ve spodní části radiátoru. Tento typ instalace je v současnosti oblíbenější než boční instalace, která je obtížnější a méně pohodlná. Používá se u radiátorů, u nichž je jedna trubka umístěna nahoře a druhá dole.

Horizontální nebo vertikální koupelnový radiátor? Nejmódnější trendy

Nejoblíbenějším a nejtypičtějším druhem jsou horizontální radiátory, které mohou mít různé tvary a barvy, mnohdy i velmi zajímavé a působivé. Nejčastěji si je pořizujeme pro jejich univerzálnost a funkčnost. Snadno pro ně najdeme místo v každé koupelně. Umožňují také pohodlné sušení ručníků a prádla. V nabídce naleznete jak klasické a běžné radiátory, tak i modernější modely, které se budou hodit např. do do industriálních, glamour nebo minimalistických interiérů.

V menších, ale vysokých koupelnách se dobře uplatní vertikální koupelnové radiátory, které odrážejí trendy minimalismu a loftového stylu. Snadno se vejdou i do menšího interiéru, protože zabírají málo místa. Vyplatí se zjistit, zda mají speciální držáky na sušení ručníků. V opačném případě tuto funkci plnit nebudou.

Koupelnové vytápění – nabídka a možnosti

Kromě koupelnových radiátorů napojených na systém ústředního topení můžete vybírat z moderních a funkčních řešení, která umožňují vytápět místnost i mimo topnou sezónu. Elektrické radiátory a topná tělesa umožňují nastavit příjemnou teplotu nezávisle na vytápění celého domu. Vytvoříte tak nejen příjemné podmínky pro koupání, ale můžete také celoročně regulovat úroveň vlhkosti a využívat funkci sušení prádla. Pokročilejší modely jsou navíc vybaveny časovačem a dotykovým ovládáním. Některé modely si můžete sami dovybavit vhodným příslušenstvím k radiátorům.

Následující Jakou baterii pro volně stojící vanu vybrat: 5 nejlepších variant pro vaši koupelnu

Výběr správné baterie k volně stojící vaně je v rámci projektování koupelny opravdu zásadní. K dispozici máme různé druhy vanových baterií, mezi něž patří podomítkové baterie, nástěnné baterie nebo volně stojící (podlahové) baterie, které vám umožní nainstalovat vanu i doprostřed koupelny. V tomto článku vám představíme pět nejlepších variant, které splní vaše očekávání z hlediska funkčnosti a estetiky.

Stojí za přečtení

  • Jaký radiátor vybrat do koupelny?
    Jaký radiátor vybrat do koupelny?

    Podle doporučení by optimální teplota v koupelně měla být 22–24 °C. Abychom ji udrželi, musíme v některých obdobích sáhnout po dodatečném topném zařízení. Chcete se po vylezení z vany cítit příjemně v teple, hodláte zajistit zdravé a bezpečné podmínky při koupání dítěte a péči o něj, nebo vám záleží na hygieně a regulaci vlhkosti v koupelně? Vyberte si to nejlepší koupelnové topení a zjistěte, kolik funkcí dokáže nabídnout.

    Čtěte dál
  • Jakou baterii pro volně stojící vanu vybrat: 5 nejlepších variant pro vaši koupelnu
    Jakou baterii pro volně stojící vanu vybrat: 5 nejlepších variant pro vaši koupelnu

    Výběr správné baterie k volně stojící vaně je v rámci projektování koupelny opravdu zásadní. K dispozici máme různé druhy vanových baterií, mezi něž patří podomítkové baterie, nástěnné baterie nebo volně stojící (podlahové) baterie, které vám umožní nainstalovat vanu i doprostřed koupelny. V tomto článku vám představíme pět nejlepších variant, které splní vaše očekávání z hlediska funkčnosti a estetiky.

    Čtěte dál
  • Jaký dřez vybrat pro pracovní desku ze dřeva?
    Jaký dřez vybrat pro pracovní desku ze dřeva?

    Dřevěná pracovní deska v kuchyni vytváří mnoho designových možností, dodává interiéru jedinečný charakter a hřejivou atmosféru. Postará se o úžasný vizuál za předpokladu, že se o ni správně pečuje. Podívejte se na naše tipy a vyberte si dřez, který splní vaše estetické i funkční požadavky.

    Čtěte dál
  • Jak vyčistit dřez z nerezové oceli – účinné metody pro zářivý dřez!
    Jak vyčistit dřez z nerezové oceli – účinné metody pro zářivý dřez!

    Osvojte si účinné způsoby čištění nerezového dřezu, díky nimž se rychle zbavíte nečistot a udržíte jeho dokonalý vzhled. Návod krok za krokem uvedený v tomto článku vám vysvětlí, jak pomocí obyčejných produktů dostupných v každé domácnosti dosáhnout dokonalého lesku bez rizika poškození. Dozvíte se také, jak vyčistit nerezový dřez profesionálním a účinným způsobem.

    Čtěte dál