Díky proměnlivé módě a konkurenci výrobců kuchyňského vybavení je nabídka dřezů do kuchyně stále pestřejší. Různé druhy dřezů znamenají také různé způsoby jejich udržování.
1. Neporušujte tato pravidla – základě péče pro každý dřez
Systematické čištění dřezu
Za prvé, pravidelná péče. Pravidlo, které stojí nad všemi ostatními, protože bez něj žádné, ani ty nejlepší aktivity nepřinesou kýžené efekty. Základní otázkou tedy bude určení, jak často budeme dřez čistit. Většina výrobců doporučuje mýt dřez každý den měkkým hadříkem a šetrným prostředkem a následně ho vždy utřít dosucha. Díky tomu se vyhneme vzniku skvrn. To, jak často budeme uklízet, závisí hlavně na míře zašpinění a na tom, kolik máme času. Některé statistiky uvádějí, že po asi 30 použitích (tedy asi po 2 týdnech) bychom měli dřez pořádně vydrhnout.
Hlavní je šetrný přístup
Za druhé, bojujte se špínou s lehkostí. Vydrhnout dřez je někdy potřeba, ale nikdy bychom neměli používat drátěnky a abrazivní houby, také nejsou vhodné prášek na čištění, kyseliny a bělidla. Materiál, z něhož je dřez vyrobený, zde nehraje příliš velkou roli – žádný z nich totiž není nezničitelný a 100% odolný proti mechanickým poškozením, která mohou vznikat při použití nevhodných čisticích prostředků. Také nenechávejte v dřezu ovoce, kyselé kapaliny, fleky po kávě a čaji. Tím mohou vznikat odolné skvrny, které poškodí povrch dřezu.
Naše rada: Staré nebo méně kvalitní dřezy se mohou při každodenním používání dost snadno poškodit. Aby byl dřez více odolný, kupte si gumovou podložku nebo košík do dřezu. S pomocí takového příslušenství omezíte např. kontakt dna s ostrými noži.
2. Ocelové dřezy – jejich nepřátelé a spojenci
Dřezy z nerezové oceli jsou velmi oblíbené z důvodu svého univerzálního klasického designu a snadného udržování čistoty. Ze všech dostupných materiálů, které jsou používány pro výrobu dřezů, je ocel nejodolnější proti silným čisticím prostředkům. To bohužel neznamená, že je nezničitelná.
Na co je potřeba si dát hlavně pozor? Ocelové dřezy nemají rády korodující předměty, jako jsou šrouby, drátěnky na mytí nebo nářadí. Zajistěte, aby se u dřezu nevyskytovaly, a vyhněte se tím problému externí koroze.
Na trhu je k dostání mnoho přípravků pro šetrné čištění a údržbu ocelových dřezů. Vždy také můžete sáhnout po domácích postupech! Ty najdete v poslední části tohoto článku.
3. Žulový dřez a dřez z tegranitu – správné čištění
Žulové dřezy a dřezy z obdobných materiálů se vyznačují výjimečným vzhledem. za který vděčí specifické kresbě použitého materiálu. Použitý materiál také může za to, že výrobky ze žuly nebo materiálu tectonite nejsou zcela hladké, a proto jsou náchylnější na zašpinění.
Je nutné, abychom za originální zařízení kuchyně museli platit dlouhými hodinami strávenými mytím dřezu? To není nutné! Na co bychom neměli zapomenout:
- Žulový dřez je vždy potřeba čistit měkkým hadříkem nebo houbou a šetrnými čisticími prostředky,
které neobsahují žíraviny. Častou chybou je považovat odkapávač za krájecí prkénko. Naše rada
zní: domácí chemii nahraďte vodou se sodou nebo citronovou šťávou. - Pokud si nemůžete poradit s fleky po vodě, možná máte vodu příliš vápenatou. Po důkladném umytí
dřezu potřete jeho povrch běžným kuchyňským olejem. Díky tomuto triku bude po něm lépe
stékat voda a nebudou po ní zůstávat fleky. - Vždy po umytí nádobí dřez umyjte a utřete ho dosucha.
- Nepoužívejte bělidla, protože mohou natrvalo poškodit těsnění nebo odtok.
- Dejte si pozor na silně barvící látky a potraviny, jako jsou borůvky, řepa, čaj nebo káva.
Nenechávejte je příliš dlouho na dně a stěnách dřezu!
4. Nepříjemný zápach ze dřezu
Snažíte se dřez důkladně čistit, a i když jste dosáhli uspokojivý vizuální efekt, něco stále kazí atmosféru.
Nepříjemný zápach dřezu odstraníte nalitím horké vody do odpadu – bude stačit obyčejná voda z kohoutku, ale přidejte do ní radši citronovou šťávu nebo jedlou sodu. Tyto domácí prostředky působí proti baktériím, což bude v tomto případě určitě potřeba.
Co způsobuje ten nepříjemný zápach? Pokud máte myčku, pak dřez používáte asi dost zřídka. Pravděpodobnou příčinou nevábné vůně může být voda spolu se zbytky jídla, která se usazuje v trubkách.
Naše rada zní každý den nalijte preventivně do odpadu vařící vodu, aby se voda v trubkách mohla smíchat. S udržením hygieny může pomoci také drtič na odpad – zelenina, ovoce a maso nadrcené na malé kousky snadněji odtečou a nebudou ucpávat dřez.
5. Domácí způsoby odstraňování domácích problémů
Přirozené je používat pro řešení běžných problémů v naší domácnosti domácí postupy. Co by měla vědět
každá hospodyňka:
- Ocelový dřez lze dokonale očistit směsí octa a sody, nejprve polijte a otřete dřez octem, posypejte sodou, nechte působit několik minut a vydrhněte (samozřejmě pouze měkkým hadříkem).
- Po umytí můžete ocelový dřez nakonzervovat olejem.
- Vodní kámen na kuchyňské baterii? Zbavte se ho pomocí citronové šťávy.