Perlátor je malá součástka umístěná na konci vodovodní baterie, která účinně snižuje spotřebu vody. Umístit ho do kuchyně nebo koupelny se určitě vyplatí. Co přesně toto zařízení představuje a kolik nám pomůže ušetřit na účtech za vodu?
Co to je perlátor a jak funguje?
Perlátor je druh speciální koncovky připevněné k výtokové trubici a tvořené sítkem s malými dírkami. Výrobci nabízejí perlátory pro sprchy, perlátory pro vany a perlátory pro kuchyňské baterie. Všechny však fungují na stejném principu. Jejich funkcí je provzdušňovat vodu tekoucí z výtokové trubice. Tím se zmenší spotřeba vody, aniž by to bylo na úkor pohodlí při používání vodovodního kohoutku nebo sprchy.
Provzdušňováním vody se snižuje skutečný průtok, takže k účinnému mytí jí potřebujeme méně, což má značný dopad na spotřebu a účty.
Perlátor baterie = úspora vody a peněz
Perlátor nesnižuje množství vody vytékající z výtokové trubice baterie, ale pouze ji provzdušňuje (výjimkou je perlátor s regulací průtoku). Díky tomu se zdá, že z kohoutku vytéká mnohem více vody, než je tomu ve skutečnosti.
Nejlevnější perlátory dokážou snížit spotřebu vody o 15 %, zatímco dražší modely mohou snížit průtok vody až o 60 %. Perlátory se skvěle hodí do umyvadlových baterií, protože právě ony se v koupelnách používají nejčastěji.
Perlátor lze použít i v kuchyních. Kuchyňská baterie s perlátorem na průtoku vody ušetří až 5 l/min. Pro srovnání, kuchyňská baterie bez perlátoru umožňuje průtok 13 l/min.
Perlátor umožňuje snížit spotřebu vody vytékající z kohoutku, a tím ušetřit peníze za vodu a energii. Méně vody na ohřev = nižší náklady na používání elektrického nebo plynového ohřívače. Navíc to znamená také méně odpadní vody.
Perlátor pro kuchyňskou baterii
Zařízení na provzdušňování vody lze namontovat na jakýkoli druh vodovodní baterie, včetně té kuchyňské. Díky tomu můžeme při ručním mytí nádobí ušetřit velké množství vody. Je to malá investice se značným přínosem.
Perlátor pro sprchovou baterii
V případě sprchových koutů obvykle baterie perlátory už obsahují. Při výběru dešťové a ruční sprchové hlavice je vhodné si všímat, zda mají namontovaný systém pro provzdušňování vody.
Perlátor pro umyvadlovou baterii
Co se týče koupelnové umyvadlové baterie může být perlátor zabudován do výtokové trubice nebo jej můžeme namontovat na stávající baterii. Na to se vyplatí myslet již ve fázi plánování vybavení koupelny, na druhou stranu perlátor je možné kdykoliv jednoduše domontovat a využívat tak jeho výhod okamžitě.
Jaké druhy perlátorů jsou na trhu k dispozici?
Perlátor do vodovodní baterie – druhy
Jak jsme již zmínili, trh nabízí celou řadu perlátorů určených pro různé druhy výtokových trubic. Při rozhodování o koupi perlátoru například pro umyvadlovou baterii se nenechejte ovlivnit nízkou cenou. Velmi levné perlátory obvykle neslouží dlouhá léta. Jsou spíše zbožím na pár použití, protože je nemáme jak vyčistit od nahromaděného vodního kamene. Z tohoto důvodu je lepší investovat více peněz a pořídit si perlátor vyšší třídy a od osvědčeného výrobce.
Při koupi perlátoru se vyplatí věnovat pozornost také závitu. Existují modely s vnějším závitem – to znamená takovým, který umožňuje nasazení perlátoru dovnitř baterie. Existují také perlátory s vnitřním závitem, které se montují na výtokovou trubici zvnějšku.
Je dobré zpozornět také při výběru materiálu výrobku a součástek, které jej spojují s baterií. Jedná se o klíčové prvky, jež ovlivňují dlouhý, hladký a bezproblémový provoz perlátoru na baterii.
Perlátory – druhy závitů
Perlátory se liší nejen svými závity, ale také svým použitím. Na trhu lze bez problému zakoupit perlátory pro kuchyňské nebo umyvadlové baterie, perlátory pro sprchy nebo vany, i když posledně jmenované neplní zcela svůj účel. Zatímco u umyvadlové baterie je nanejvýš vhodné omezovat průtok vody a tím pádem i její spotřebu, provzdušněná voda plnící vanu nám v ničem nepomůže, protože ke koupání stejně potřebujeme určité množství vody. V daném případě perlátor vany pouze zpomalí její napouštění.
Zde si uvědomme, že nejenže samotné napouštění vany bude trvat déle, ale právě kvůli němu voda rychleji vystydne. Vzhledem k této skutečnosti napouštíme radši zrovna teplejší vodu, což není výhodné kvůli ohřívači. Z tohoto důvodu se před montáží na různé vodovodní baterie zamysleme nad tím, kde díky perlátoru skutečně ušetříme.
Perlátor vody – z jakých materiálů může být vyroben
Perlátory se navzájem liší také materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Výrobci nabízejí silikonové, kovové a plastové perlátory. Materiál, který si vyberete, souvisí s tím, jakým způsobem a jak často jej budete muset čistit. Například silikonové modely se díky vysoké odolnosti vůči působení vody snadno a rychle čistí. V případě kovového perlátoru je věc složitější, protože na kovových částech se často usazuje vodní kámen.
Kromě toho můžeme podle způsobu fungování rozdělit perlátory na provzdušňovací a vytvářející vodní sprej. První z nich (provzdušňovací) spočívá ve vytvoření podtlaku v proudu vody, který pak vytéká z jemné síťky instalované na konci kohoutku. Podtlak způsobuje, že vzduch nasávaný malými otvory se mísí s vodou. Vzniká tak dojem, že vytéká více vody, protože díky provzdušňování voda nabývá na objemu.
Perlátory vytvářející vodní sprej určitě zaujmou ty z vás, kteří mají rádi neobyčejná řešení. Dokážou totiž tekoucí vodu rozdělit do nevšedních pramínků tím, že ji proženou malinkými precizně rozmístěnými otvory. Speciálně tvarované sítko navíc umožňuje různě směrovat proud vody bez cákání.
Jak vyčistit perlátor?
O perlátor, stejně jako o ostatní vybavení koupelny nebo kuchyně, je třeba řádně pečovat, aby se na něm netvořily nečistoty. Usazený vodní kámen může způsobit, že perlátor nebude schopen plnit svou funkci, proto je třeba sítko uvnitř přístroje pravidelně kontrolovat.
Jak rychle vyčistit perlátor?
Na čištění perlátoru použijeme starý zubní kartáček. S jeho pomocí odstraníme i silnou vrstvu vodního kamene. Pokud zubní kartáček nepomůže, je dobré vyzkoušet vroucí vodu a ocet. Jestli chcete perlátor vyčistit důkladně, je nejlepší jej rozebrat na části a umýt každou z nich. Bohužel ne všechny modely tuto možnost nabízejí, proto není od věci si to před nákupem ověřit.
Věnujme pozornost tomu, z jakého materiálu je perlátor vyroben. To má skutečně vliv na to, jak snadno se udržuje čistý a jak dlouho vydrží. Na vyčištění silikonového perlátoru nám postačí kartáček a tekoucí voda. O něco obtížnější je čištění kovových perlátorů – k odstranění usazeného vodního kamene budete potřebovat odstraňovač vodního kamene (nebo obyčejný domácí ocet) a horkou vodu.
Pro dlouhou životnost a bezproblémové fungování je nejdůležitější udržovat sítko čisté a v průchodném stavu. Voda, která jím protéká, je provzdušňována řadou malých otvorů. Pokud jsou ucpány vodním kamenem a nečistotami, přestává perlátor plnit svou funkci a proud vody se stále zmenšuje.