Navrhnout malou koupelnu dnes už není problém! Široká nabídka výrobků různých velikostí, včetně kompaktních, vám tento úkol značně usnadní. Poradíme vám, jak zařídit malou koupelnu tak, aby byla pohodlná a zároveň krásná.
Jak zařídit malou koupelnu v paneláku, v bytovce nebo snad v podkroví? Na tuto otázku existuje tolik odpovědí, kolik je samotných bytů. Platí však několik univerzálních zásad, které mohou být při vytváření funkčních, pohodlných a esteticky příjemných malých interiérů velmi užitečné. Oblíbenou volbou pro malou koupelnu je vybavení (umyvadlo, WC, nábytek, sprchový kout) s označením slim nebo mini. Poradíme vám, jak ho šikovně využít.
Funkční malá koupelna. Rozmístění vybavení v malé koupelně
Při navrhování malé koupelny je třeba v první řadě myslet na funkční uspořádání potřebného vybavení a používat multifunkční řešení, nikoli začínat s miniaturizací. Koupelnu budou koneckonců využívat spíše lidé se standardními tělesnými rozměry. Naším cílem je pouze zvětšit dostupný prostor.
V případě malých koupelen jsou vhodná následující řešení:
- zmenšené vzdálenosti mezi jednotlivým zařízením (např. vzdálenost mezi umyvadlem a toaletou),
- vybavení typu 2v1 (např. bidetové WC, případně WC mísa s mycím sedátkem nebo s bidetovou baterií; pračka se sušičkou dohromady místo dvou samostatných spotřebičů; vana se sprchovou zástěnou místo samostatného sprchovacího boxu atd.),
- podomítkové baterie, zejména v oblasti vany,
- zařízení s redukovanými technickými částmi (např. extra ploché, úzké, nízké nebo rohové WC kabinky, v závislosti na potřebách uživatele a požadavcích místnosti),
- závěsné modely (keramika, skříňky),
- zařízení a nábytek vyrobené na míru nebo přizpůsobené konkrétnímu prostoru (např. kompozitní sprchové vaničky, které lze upravit dle potřeb).
Jak zařídit malou koupelnu? Prvním krokem je rozdělení na zóny
V malé koupelně je důležitý snadný přístup k různým zařízením. Někdy se vyplatí zkusit změnit uspořádání koupelny (např. změnit umístění toalety a sprchového koutu nebo umyvadla), abyste dosáhli vyššího komfortu a dodali jí estetický vzhled. Koupelna bude už od prahu působit prostorněji, pokud bude naproti dveřím umístěno umyvadlo a nad ním velké zrcadlo. Dalším skvělým řešením je umístit do tohoto prostoru vanu nebo sprchový kout.
Především je však třeba dbát na to, aby jednotlivé vybavení nebránilo pohybu v malém prostoru. Pro úzký interiér je často dobrou volbou uspořádání, kdy je prostor s umyvadlem (tj. nejčastěji používaný během dne) vedle dveří, dále prostor s toaletou a jako poslední prostor s vanou (během dne nejméně používaný). Pokud toaleta musí stát naproti dveřím, nechte nad ní viset např. zrcadlovou skříňku.
Jakou toaletu vybrat do malé koupelny?
Výrobci toalet si navzájem v nabídce řešení pro malé koupelny konkurují a snaží se předhánět. Mezi nejužitečnější produkty patří:
- štíhlé rámy WC typu slim, jejichž tloušťka je snížena na pouhých 8 cm,
- velmi úzké WC rámy (např. do různých výklenků) nebo naopak velmi nízké (např. do podkroví),
- rohové WC rámy umožňující pohodlně využít roh koupelny,
- závěsné WC mísy se zkrácenou délkou (u kompaktních modelů jen 48 cm), které jsou stejně pohodlné jako standardní modely,
- multifunkční řešení, která nahrazují bidet – např. mycí toaleta, WC s bidetovým sedátkem nebo jednoduše bidetová baterie vedle WC.
Jaké umyvadlo vybrat do malé koupelny?
Čím větší umyvadlo, tím lépe pro jeho uživatele – zejména jedná-li se o hlavní (nebo prostě jedinou) koupelnu v bytě. Zde, kde celá rodina začíná svůj den péčí o sebe, se upřednostňují řešení praktičtějšího charakteru.
Do opravdu malé koupelny můžete zvolit malé umyvadlo. Ale pozor. V zájmu pohodlí je třeba dbát na to, aby:
- úzké umyvadlo bylo hluboké a/nebo široké,
- mělké umyvadlo bylo co nejširší a mělo vysokou baterii.
Naše rada však zní, abyste si kvůli pohodlí vybrali co největší model, který se vám ještě do prostoru koupelny vejde.
Sprcha nebo vana do malé koupelny?
Přirozenou volbou pro malou koupelnu je sprchový kout, který jednoduše zabírá méně místa. Díky tomuto řešení lze ušetřený prostor využít např. jako praktický prostor pro vysokou skříň s vestavěnou pračkou.
Z praktických (od pohodlí až po snadné čištění) i estetických důvodů je vynikajícím řešením sprchový kout bez vaničky s lineárním odtokem. Mezi novinky patří sprchové vaničky, které jsou v jedné rovině s obklady (instalují se snadněji než sprcha bez vaničky). Dobrou alternativou je nízká štíhlá sprchová vanička, která (což je v malých koupelnách velmi důležité) nevytváří pocit bariéry.
Prostor navíc dokáže v malé koupelně dodat i rohový nebo pětiboký sprchový kout. Za zvážení stojí také výběr sprchového koutu s posuvnými nebo skládacími dveřmi. Oblíbenou, i když ne úplně nejpraktičtější volbou pro malé koupelny jsou sprchové kouty typu walk-in se stěnou nebo zástěnou, která nahrazuje dveře.
V případě vany musí být její parametry přizpůsobeny jak pohodlí a potřebám uživatele, tak dostupnému prostoru v koupelně. Statný muž, jenž dává přednost pravidelnému koupání, bude potřebovat větší model než rodiče malého dítěte, kteří vanu pořizují hlavně kvůli němu. V každém případě se vyplatí vybavit koupací prostor vanovou zástěnou. Při sprchování se tak nemusíte obávat, že se v koupelně nacákáte. Pokud není místo na širokou zástěnu, problém vyřeší zástěna skládací.
Pokud je něčím snem volně stojící vana, pro relativně malou koupelnu se vyplatí zvolit nástěnný model. Požadovaný vizuální efekt se tak hezky skloubí s prostorově úsporným provedením.
Úložné prostory a skříňky v malé koupelně – jak vše rozvrhnout
Malá koupelna vyžaduje zavedení co největšího počtu funkčních skříněk. Jsou nezbytné jak z hlediska úložného prostoru (musí se do nich vejít kosmetika, koupelnové doplňky, ručníky a župany, ale i toaletní papír a čisticí prostředky), tak z hlediska estetiky interiéru. Čím méně věcí zůstane na očích, tím bude malá koupelna bude působit větší.
Mezi chytrá řešení pro ukládání věcí patří:
- vestavěné skříně, které využijí každý koutek místnosti,
- skříňky nebo skříně, které vyplňují celou šířku stěny a sahají až ke stropu,
- závěsné skříňky – toto řešení pomáhá udržovat koupelnu čistou, usnadňuje pohyb a vytváří dojem, že místnost je větší než ve skutečnosti,
- zrcadlový nábytek – velké zrcadlo malou koupelnu opticky zvětší, navíc vám umožní vidět celou svou postavu a upravit detaily oblečení.
Koupelnové skříňky, a co takhle modulární skříňky? Nápady na ukládání věcí v malé koupelně
Ukládání věcí v malé koupelně lze řešit několika způsoby.
- Nábytkové skříňky na míru využijí každý centimetr prostoru, a to jak podlahovou plochu, tak výšku místnosti. Jsou proto nejdoporučovanějším řešením pro malou koupelnu.
- Modulární nábytek se prodává hotový, a proto je dostupný rychleji a snadněji (někdy i levněji) než řešení na míru. V mnoha případech umožňuje efektivní využití malého prostoru.
- Hotový nábytek lze často rychle a levně upravit pro konkrétní prostor s pomocí profesionálů nabízejících drobné truhlářské služby.
Zrcadla a osvětlení – triky do malých koupelen, které přidají na prostornosti
Jak opticky zvětšit malou koupelnu? Výborným výchozím bodem jsou světlé barvy na stěnách a nábytku. Bezpečným řešením bude dominance bílé v kombinaci s modrou, zelenou, růžovou, šedou, béžovou nebo dřevěnými tóny. Tmavé barvy se mohou objevit jako akcenty nebo optické klamy (např. černý strop se bude zdánlivě zvedat do výšky, zatímco černá stěna se bude vzdalovat).
Opticky většího prostoru lze dosáhnout také využitím povrchů, které odrážejí světlo ještě silněji než světlé barvy. Dobrým nápadem jsou např. lesklé lakované přední plochy nábytku, dále sklo, lakobel, polymerové sklo atd. Totéž platí i pro ostatní vybavení – lesk podtrhuje pocit prostorného interiéru.
Dobrým řešením je také použití zrcadel. Zvláštní pozornost je však třeba věnovat tomu, co se v nich odráží. Měli bychom v nich vidět být promyšlený, uspořádaný obraz. Není nic horšího než velké zrcadlo, které zdůrazňuje estetický chaos.
Pocit prostornosti vytvářejí také fototapety, zejména ty s motivem širokého prostoru nebo perspektivy. Některé velkoformátové nástěnné grafiky lze použít i na stěnách sprchového koutu!
Stojí za připomenutí, že velkoformátové obklady nebo jejich opak, tj. mozaiky, také opticky zvětší prostor. Obojí odvádí pozornost od skutečných rozměrů místnosti.
Zásadní je také vhodné osvětlení. Nejen funkční (u zrcadla), ale také atmosférické nebo dokonce dekorativní. Už jen přítomnost jasného, poměrně silného světla malou koupelnu nejen opticky zvětší, ale především zpříjemní pohled na ni.