PŘES 100 000 PRODUKTŮ

BEZPEČNÉ NÁKUPY

ATRAKTIVNÍ CENY

PROFESIONÁLNÍ PORADENSTVÍ

Nav switch
Menu

Stylové osvětlení koupelny. Působivé i praktické

Stylové osvětlení koupelny. Působivé i praktické

Dobře navržené osvětlení koupelny by mělo kombinovat tři aspekty: centrálnost, funkčnost a dekorativnost. Přestože v menší místnosti může být náročné najít správné řešení (obzvlášť z estetického hlediska), známe osvědčené způsoby, jak vybrat dokonalé osvětlení do koupelen v různých stylech.


Správné osvětlení dokáže v koupelně zázraky. Na jedné straně poskytuje vhodné množství světla pro každodenní hygienické úkony. Na straně druhé opticky zvětšuje prostor. V neposlední řadě můžete s jeho pomocí také vytvořit příjemné klima, aby vás ráno povzbudilo, večer uklidnilo a pomáhalo vám relaxovat. Nebo ještě lépe – vytvořit různou atmosféru, kterou budete snadno měnit a ovládat vypínači nebo dálkovými ovladači. Nesčetné množství nabízených výrobků umožňuje dosáhnout těchto efektů v jakémkoli interiéru, ať už je velký nebo malý. Svítidla do koupelny je však třeba vybírat s rozmyslem. Poradíme vám, jak na to.

Světla do koupelny – centrální osvětlení

Začněme tím, že si vysvětlíme, k čemu různé typy osvětlení slouží. Nuže, centrální osvětlení, jak už napovídá název, vyvede celou místnost ze tmy, umožňuje úklid a také pohodlné používání sprchy nebo toalety. Obvykle ho zajišťuje stropní svítidlo. Jaké by mělo být? V nižších interiérech se nejčastěji používají stropnice umístěné uprostřed stropu nebo minimalistické bodovky rozeseté po jeho povrchu (zapuštěné do stropního podhledu) či světla ve tvaru tubusu (povrchová montáž). Počet těchto drobných svítidel potřebných pro určitý prostor je často uveden v návodu výrobce.

Stále častěji se však setkáváme se stropním osvětlením v podobě pečlivě vybraných závěsných svítidel nebo dokonce nápadného lustru. Tato výrazná světla se na rozdíl od obvyklých neutrálních stropnic stávají také důležitým designovým prvkem místnosti. Dodávají koupelně jedinečný vzhled, díky němuž nijak nezaostává za zbývajícími prostorami. Mimořádně široká nabídka svítidel zahrnuje modely ve všech stylech – od syrového loftu přes hřejivost skandinávského stylu, retro, vintage a boho až po sofistikovanost art déco, mid century modern (styl inspirovaný polovinou 20. století) nebo glamour.

Světla do koupelny – zónové osvětlení (funkční)

Funkční osvětlení používáme k nanášení make-upu, manikúře či pedikúře i k pečlivému holení. Tuto roli hraje mimo jiné osvětlení zrcadla, tj. koupelnová nástěnná svítidla, led lampy integrované do zrcadla, někdy také závěsná svítidla umístěná nad koupelnovou deskou. Ta posledně jmenovaná mohou být vskutku nádherná! Nesmíme však zapomínat, že světelné zdroje u zrcadla musí osvětlovat obličej opravdu výrazně, silně a zároveň rovnoměrně.

Pokud jsou tedy v blízkosti umyvadla zavěšena dekorativní stropní svítidla (závěsná svítidla v moderním, modernistickém, retro nebo jiném stylu), je vhodné, aby zrcadlo mělo integrované led osvětlení. Stále více řešení tohoto typu funguje ve dvojím režimu, kdy podle přání a potřeb poskytuje např. silnější světlo o chladnější teplotě (jako denní světlo) nebo slabší světlo ve výrazně teplé bílé barvě (jako klasická žárovka). Zde se provozní režim nastavuje pomocí nenápadného mechanického nebo dotykového přepínače.

Světla do koupelny – dekorativní osvětlení (navozující atmosféru)

Dekorativní osvětlení má navodit příjemnou, hřejivou a útulnou atmosféru. Doplňuje relaxační koupel a večer dokáže vyvolat uklidňující a uvolňující náladu. Světelné zdroje tohoto typu mohou mít stejný design jako funkční nebo centrální osvětlení. Mohou být také skryté, např. v podobě led pásku ukrytého v oblouku stropu, stěny nebo vestavěného nábytku či za zrcadlem.

Není třeba dodávat, že moderní svítidla do koupelny se vyrábějí ve všech oblíbených stylech, ať už se vyznačují jednoduchostí (minimalismus, modernismus, moderní nebo skandinávský styl), nebo větší fantazií (klasický styl, retro, vintage, hampton, cottage core styl atd.). Mohou být zavěšena u stropu (lustry, závěsná svítidla), umístěna na stěně (nástěnná svítidla), ale také na poličce nebo ve výklenku. Ta posledně jmenovaná jsou vhodná i jako bezdrátová svítidla, napájená dobíjecími bateriemi nebo vestavěnou baterií. Sortiment zahrnuje mimo jiné např. svítidla do koupelny, která lze pohodlně ovládat dálkovým ovladačem.

Světla do koupelny a bezpečnostní zóny

Při výběru osvětlení do koupelny je klíčovým faktorem bezpečnost. Až tedy budete vybírat koupelnová svítidla, mějte na paměti vymezené zóny, které vyžadují použití svítidel s určitým stupněm krytí.

 • V prostoru vany nebo sprchové vaničky se instaluje pouze nízkonapěťové osvětlení (zóna 0).
 • V prostoru nad vanou nebo sprchovou vaničkou do výšky 2,25 (zóna I) lze instalovat pouze svítidla s krytím IP65.
 • V pásu 60 cm vedle zóny I nebo nad ní a také nad umyvadlem (zóna II) mohou být použita pouze svítidla s krytím IP44.

V ostatních částech koupelny lze použít svítidla standardní třídy IP20 (stejně jako ve zbytku domu).

Stylové osvětlení do koupelny – elegantní po dlouhou dobu

Koupelnová svítidla musí být odolná vůči zvýšené vlhkosti. Věnujte tomu tedy při nákupu pozornost, aby vybraný model dlouho dobře sloužil a neztratil svou krásu (např. v důsledku koroze). Z tohoto důvodu jsou stylová koupelnová svítidla vyráběna z ušlechtilých a zároveň velmi odolných materiálů.

Používají se mimo jiné neželezné kovy, jako je měď nebo mosaz. Pokud se jedná o ocel, měla by být řádně ošetřena a její povrch byl měl být upraven barvou, lakem, oxidem nebo galvanickou vrstvou (chrom, nikl) se zvýšenou odolností vůči korozi. Přesto stojí za zvážení, zda by v místech, kde se často vznáší vodní pára, nebyl lepší volbou odolnější plastový materiál než elegantní kov. Nádherné koupelnové lampy a stínidla bývají zase vyrobeny z tvrzeného skla, alabastru nebo dokonce z přírodních kamenů s poloprůsvitnou strukturou (např. mramor, onyx, kvarcit).

Osvětlení do koupelny. Na co ještě se zaměřit?

Dobré osvětlení by mělo poskytovat správné množství světla pro potřeby uživatele, ale zároveň zaručovat nízkou spotřebu energie. Skvělou volbou by proto byly led světelné zdroje, nejlépe vyměnitelné. Ty jsou nejúspornější, vezmeme-li v potaz jejich dlouholeté používání. V případě koupelnových svítidel s integrovaným světelným zdrojem znamená nejnižší pořizovací cena vyšší náklady při výměně svítidla (např. v důsledku přepětí). Naštěstí v široké nabídce nechybí ani koupelnová svítidla s vyměnitelným světelným zdrojem. Mnoho modelů tohoto typu je ihned k dispozici (okamžitá expedice). Pokud máte pochybnosti o nejvhodnějším druhu světelného zdroje pro vaši koupelnu, můžete se zeptat se prodejce, který vám rád zodpoví veškeré dotazy.

Předchozí Jak opticky zvětšit malou koupelnu? 7 způsobů

Malá koupelna vyžaduje nejen velmi přesné funkční uspořádání, ale také důležité estetické úpravy. Díky nim bude i malá místnost působit prostorně. Poradíme vám, jak můžete malou koupelnu opticky zvětšit.

Následující Organizéry do koupelny – cesta k funkčnímu využití prostoru

Koupelnové organizéry v sobě spojují několik neocenitelných výhod. Výrazně zvětšují úložný prostor. Umožňují zlepšit organizaci koupelny a zařídit tak funkčnější interiér bez velkých nákladů. Jsou také skvělými spojenci při udržování pořádku. Díky nim budete mít veškerou kosmetiku, toaletní potřeby nebo čisticí prostředky vždy po ruce a současně ne nutně na očích.

Stojí za přečtení

 • Jak vybrat baterii k umyvadlu?
  Jak vybrat baterii k umyvadlu?

  Výběr správné koupelnové baterie k umyvadlu je klíčový, neboť právě ona je jedním z nejdůležitějších prvků jeho vybavení. Koupelnová baterie ovlivňuje nejen komfort používání, ale také estetiku celé místnosti. V tomto článku vám vysvětlíme, jak vybrat správnou velikost baterie pro umyvadlo, na co se při jejím výběru zaměřit a jaké typy baterií jsou na trhu k dispozici.

  Čtěte dál
 • malá koupelna
  Jak funkčne zařídit malou koupelnu?

  Navrhnout malou koupelnu dnes už není problém! Široká nabídka výrobků různých velikostí, včetně kompaktních, vám tento úkol značně usnadní. Poradíme vám, jak zařídit malou koupelnu tak, aby byla pohodlná a zároveň krásná.

  Čtěte dál
 • Jak opticky zvětšit malou koupelnu? 7 způsobů
  Jak opticky zvětšit malou koupelnu? 7 způsobů

  Malá koupelna vyžaduje nejen velmi přesné funkční uspořádání, ale také důležité estetické úpravy. Díky nim bude i malá místnost působit prostorně. Poradíme vám, jak můžete malou koupelnu opticky zvětšit.

  Čtěte dál
 • Stylové osvětlení koupelny. Působivé i praktické
  Stylové osvětlení koupelny. Působivé i praktické

  Dobře navržené osvětlení koupelny by mělo kombinovat tři aspekty: centrálnost, funkčnost a dekorativnost. Přestože v menší místnosti může být náročné najít správné řešení (obzvlášť z estetického hlediska), známe osvědčené způsoby, jak vybrat dokonalé osvětlení do koupelen v různých stylech.

  Čtěte dál